• some image Doctor Sleep Tour 2013

 • some image Maglownica

 • some image Dzieci kukurydzy

 • some image Szpital Królestwo

 • some image Podsumowanie roku 2022

 • some image Baśniowa opowieść

 • some image Podpalaczka

 • some image Telefon pana Harrigana

 • some image Czarny telefon

 • some image Creepshow

piątek, 13 stycznia 2012

RSK #40 Stephen King na wielkim ekranie


Po raz pierwszy zebrano w jednym tomie pięć słynnych opowiadań Stephena Kinga, których ekranizacje zdobyły uznanie krytyków i milionów widzów na całym świecie. Są to również ulubione filmy samego autora. Przed każdym z tekstów czytelnik znajdzie krótki, fascynujący komentarz pisarza, osobisty i pełen informacji spoza planu filmowego. Zbiór zawiera następujące teskty: 'Skazani na Shawshank' (jego ekranizacja zdobyła siedem nominacji do Oscara!), '1408', 'Dzieci kukurydzy' (film doczekał się sześciu sequeli!), 'Maglownica' oraz 'Mali ludzie w żółtych płaszczach'.


plik mp3 do ściągnięcia (czas: 19 min 53 sek)

... tak mówi oficjalny opis książki, a w audycji Mando bierze na warsztat tę pozycję, zdawkowo omawiając każde z opowiadań oraz oceniając zbiór jako całość.

Przydatne linki:

- Wydania zagraniczne (zwykłe, limitowane: okładka, ilustracje)

- Wydanie polskie (plakaty: 01 | 02 | billboard)

8 komentarzy:

 1. Aż mi głupio bo ostatni zaniedbałem podcast i to z 5 odcinków, zwyczajnie czasem człowiek nie ma weny na słuchanie.
  Dziś jednak pamiętna data więc postanowiłem posłuchać, tym bardziej, że nie raz widziałem daną książkę na pułkach księgarni, zastanawiając się co to za wynalazek.
  NIE.....zawiodłem się oczywiście bo opowiedziałeś wszystko bardzo fajnie i zrozumiale(nie będzie to mój przyszły zakup)tym bardziej, że 2 książki czekają już kupione na to jak się do nich zabiorę i jedna Joe Hilla.
  Cieszy mnie, że robisz kawał dobrej roboty, chodź zaraziłem się Kingiem kilka miesięcy przed wysłuchaniem 1 raz audycji, to z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jesteś osoba utwierdzającą mnie o tym, że poszedłem w dobrą stronę.
  Jeszcze tak na koniec kilka rzeczy.
  - kończę właśnie Ostatni Bastion Barta Dawesa, o którym wspomniałeś przy mówieniu o Pseudonimie Kinga i jestem bardzo zadowolony z tego opowiadania i ciekaw jestem zakończenia :)
  - Jestem ciekaw co sądzisz o opowiadaniu Jaunting z Szkieletowej załogi jak dla mnie mistrzostwo a szczególnie ostatnie słowa dzieciaka.
  - fajnie by było, jak byś dodawał troszkę więcej odnośników do rzeczy, o których mówisz, chodzi mi o te plakaty rysownika na potrzebę książki, czy linki do recenzji filmów, no i pisał z jakich filmów można było usłyszeć fragmenty w podcascie.

  Dobra to by było na tyle.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki. Ja akurat rozumiem, że się czasem nie chce słuchać :-) W wakacje słuchałem większości podcastów jak leci, a teraz od jakiegoś czasu nawet te kilka ulubionych zaniedbałem :-) Co do "Jaunting" to ja nie jestem fanem opowiadań i cały czas nie wszystkie czytałem, ale to akurat tak i bardzo mi się podobało! Co do linków to ostatnio właśnie zamiast grafik zacząłem dodawać i w tym odcinku też masz, ale mało ich więc mogą być nie widoczne na pierwszy rzut oka :-) Pod audycją masz polskie materiały promocyjne i zagraniczne plakaty (link "ilustracje") Vincenta Chonga. Co do wstawek dźwiękowych w padcastach to staram się je wrzucać w trakcie albo bezpośrednio przed tym jak zaczynam mówić o danych filmie/książce/komiksie. W tym podcaście jest 5 historii opowiadanie/film i po jednym fragmencie trailera przed każdą.

  OdpowiedzUsuń
 3. No ja jakoś polubiłem te jego opowiadania tym bardziej, że już 2 zbiory trafiłem w biedronce po śmieszne pieniądze :)
  Co do fragmentów z filmu to się w sumie domyślałem ale wolałem zapytać, a co do linków to zabawne bo znalazłem te z polskim plakatami, lecz zasugerowałem się "limitowane" i nie ogarnąłem linków z zagranicznymi materiałami ;p
  Znalazłem też w necie polską wersję "Moralność" chciałem spytać czy jest ona na tyle dobrze przetłumaczona, że w ciemno można czytać??
  (pierwszy link po wpisaniu w wyszukiwarkę)
  I może jeszcze trochę głupie pytanie, ale z tego co opowiadałeś kilka książek łączy się z sagą "Mrocza Wieża" jedna nawet przeczytałem czyli "bezsenność" pytanie jest proste od czego zacząć żeby nic nie stracić i nie dowiedzieć się czegoś za wcześnie lub za późno??

  OdpowiedzUsuń
 4. Polskie tłumaczenie "Morlaności" jest chyba tylko jedno. Ja je czytałem. Nie wiem czy jest to dobry przekład, ale tego samego nie wiemy w przypadku normalnych książek, szczególnie wydanych w poprzednim wieku, co obecnie ingo testuje czytając Kinga w oryginale od początku i co jakiś czas podsyła różne kwiatki.

  Odnośnie "Mrocznej Wieży" to tak:
  1. Mroczna Wieża 1
  2. Mroczna Wieża 2
  3. Mroczna Wieża 3
  4. Mroczna Wieża 4 (jest tu bardzo silne nawiązanie do "Bastionu i fajnie znać "Bastion", ale bezsensu czytać 1300 stronicową książkę tylko po to by załapać jedno nawiązanie. Lepiej przeczytać dlatego, że to dobra książka :-))

  5. Miasteczko Salem

  6. Mroczna Wieża 5
  7. Mroczna Wieża 6

  8. Bezsenność
  9. Serca Atlantydów

  10. Mroczna Wieża 7

  I to chyba wszystko co wypada znać. Bardzo silnie wieżowy jest jeszcze "Czarny Dom", ale to nie jest powiązane konkretnymi wydarzeniami czy wątkami więc można czytać kiedy się chce. Ja czytałem po pierwszym tomie. No a zanim "Czarny Dom" to trzeba "Talizman" :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. jeśli chodzi o tłumaczenia to Włosi wydali ebooka Mile 81 i tak jak w amerykańskim wydaniu dodali fragment Dallas 63 ( po włosku wyszedł jako 22 11 63, prosto i zgodnie z Kingowym oryginałem) tyle, że dali początkowy fragment. zresztą kiedyś kiedy RIDING THE BULLET był tylko dostępny jako ebook po angielsku, kupiłem Passagio per nulla po włosku w formie książeczki, było to pierwsze wydanie papierowe na świecie. Przecztyałem nowelę po włosku i do dziś pozostała mi w pamięci. Dlatego zdecydowałem się nie oglądać adaptacji Micka Garrisa, choć mam ją w domu.
  chcę jeszcze napisać o stronie horror screenplay archive, ktora na chwilę obecną nie istnieje, niestety. byly tam scenariusze Kinga do ściągnięcia mianowicie Creepshow, Maximum Overdrive, The Stand, Cujo oraz scenariusze na podstawie książek Kinga Carrie, The Dark Half, The Mist. wszystkie w pdf.
  DANIEL M.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki nie czytałem, ale fajnie się słucha :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy planowany jest jakiś odcinek z udziałem Nocnego i Ingo?

  OdpowiedzUsuń
 8. Na razie nie. Znaczy z ingiem już gadałem o jednym odcinku, ale teraz nie jestem na bieżąco z tym tematem. Wcześniej muszę nagrać jeszcze z inna osobą, ale gadamy o tym od wakacji. Z nocnym i ingiem może coś na rocznicę RSK i 10-lecie SK.pl. Zobaczymy czy będą chętni i będzie pomysł.

  OdpowiedzUsuń