• some image Doctor Sleep Tour 2013

 • some image Maglownica

 • some image Dzieci kukurydzy

 • some image Szpital Królestwo

 • some image Podsumowanie roku 2022

 • some image Baśniowa opowieść

 • some image Podpalaczka

 • some image Telefon pana Harrigana

 • some image Czarny telefon

 • some image Creepshow

piątek, 30 marca 2012

RSK #51 Creepshow


"Creepshow" to smakowity kąsek dla wszystkich miłośników czarnego humoru i komiksowej stylistyki z lat 50. "Creepshow" to hołd Stephena Kinga i George A. Romero złożony historyjkom makabrycznym z wydawnictwa EC Comics Williama M. Gainesa, na których wychowali się obaj panowie, jak i wielu innych współczesnych twórców horroru. "Creepshow" to doskonała antologia, przez którą przeprowadzi nas kolejny odpowiednik strażnika krypty - Upiór.


plik mp3 do ściągnięcia (czas: 38 min 30 sek)


Nie miałem możliwości dorastać z EC Comics, ale towarzyszył mi w tym okresie serial "Opowieści z Krypty", który przekładał na wersje filmową historie wydawane przez Billa Gainesa. Zawsze byłem i do dziś jestem fanatykiem tego serialu, dlatego z wielką radością podchodzę do wszystkich produkcji imitujących tę stylistykę. "Creepshow" radzi sobie z tym doskonale, dlatego jak najbardziej pozytywnie oceniam oryginalny film i komiks. 


"Creepshow" to jednak nie tylko oryginalny film i komiks, a cała seria powiązanych tytułem filmów. Doczekaliśmy się dwóch klasycznych kontynuacji, z których pierwsza jest robiona przez tych samych twórców, a druga nie ma już związku i jest to zupełnie inny film zarówno pod względem wykonania jak i klimatu. Serie próbowano wskrzesić przy pomocy serialu internetowego, który dość szybko został pogrzebany. Od kilku lat, co jakiś czas mówi się o kolejnych częściach i remake'ach, także można przypuszczać, że to nie koniec profanacji zwłok. W dzisiejszym odcinku, otwierającym drugą pięćdziesiątkę podcastu Radio SK, wysłuchacie dość długiej, choć nadal bardzo ogólnej, opowieści makabrycznej...

3 komentarze:

 1. Ja również posiadam brytyjskie wydanie DVD Creepshow za które dałem 20 funtów. rok później jak byłem w Londynie można już było kupić ten film w sklepach hmv za 8. Jak już kiedyś pisałem, scenariusz do Creepshow (1 wersję w pdf) można było ściągnąć ze strony Horror Screenplay Archive, ale ta strona już nie istnieje. Były tam też inne scenariusze Kinga i Romero. Co do komiksu to zdaniem recenzenta z amazon.com powstał on na podstawie pierwszej wersji scenariusza filmowego i nikt nie robił scenariusza specjalnie do komiksu. co do opowiadania WEEDS to już nie można go znaleźć w necie. czy możliwe byłoby zamieścić je na stphenking.pl w dziale fragmenty?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za odcinek. CREEPSHOW uwielbiam odkąd kilkanaście już chyba lat temu obejrzałem go na antenie POLSATU. Pamiętam, że zaczynałem wtedy być maniakiem różnych straszności, a film ten po prostu przylepił mnie potem do zeszytu. W nim to bowiem zacząłem zapisywać różne historie - wszystkie kończące się koszmarnymi puentami. Tak, pamiętam. Było gorące lato, a ja wracałem z podwórka, mając w głowie kolejne okropności, które pisałem, i pisałem, i pisałem. A to dzięki CREEPSHOW. Kiedy 5 lat temu znalazłem w Opolu (gdzie studiowałem) wypożyczalnię video/dvd, którą właśnie likwidowano, wszedłem między półki z horrorami. Niewiele zostało, a "nowości" już wcześniej rozszabrowano. Znalazłem jednak jedno cudo - kasetę vhs z CREEPSHOW. Kosztowała 3 złote. Stoi teraz na półce między książkami Kinga. I nie jest ważne, że już nawet niem mam na czym jej obejrzeć. Mam ją. I pamiętam dzięki niej o tym, jaki kiedyś byłem... Dzięki, Paweł.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie to trochę inaczej jednak było. Dla mnie w tej dziedzinie króluje serial "Opowiesci z Krypty", który wchodzi do mojej żelaznej piątki seriali wszech czasów. To Krypta rozkochała mnie w tego typu historiach i dla mnie "Creepshow" jest tylko jedną z wielu pochodnych Krypty, co oczywiście jest głupie, bo "Creepshow" powstało znacznie wcześniej, ale ja widziałem to w takiej kolejności i dla mnie wyznacznikiem wszystkich tego typu opowieści będzie zawsze Krypta i do niej porównuje każdy film obejrzany później, niekoniecznie później wyprodukowany.

  Miałem dać linka do opisu wydania dvd o czym zapomniałem - http://kingowiec.blogspot.com/2009/12/creepshow-dvd-se.html

  Co ciekawe, ten 1,5-godzinny dokument można obejrzeć w całości na YT. Polecam :-)
  http://www.youtube.com/watch?v=H8prHyEp3hA
  Kilka wstawek wykorzystanych w tej audycji pochodzi właśnie z niego. Inne są z serialu telewizji Bravo "100 Scariest Movie Moments". Scena z tortem zajęła tam 99 miejsce więc znajduje się na samym początku pierwszego odcinka. Pozostałe wstawki pochodzą z różnych filmików wygrzebanych na YT.

  OdpowiedzUsuń